Opera Prima – Covello’nun Kurnazlıkları

Casamarciano Kontu Annibale Sersale’nin 1600’lerin son dönemi olarak tarihlendirilebilecek olan Sahneler toplaması , 1900’lerde ortaya çıkan Commedia dell’Arte’den sonra Napoli’den esinlenmiş geleneksel maskelerimizi yeniden ortaya çıkaran yeni ve nadir bir tiyatro tekniği olarak kendini göstermektedir.
Sahne içinde antik tariflerin bulunduğu, zamana meydan okuyan bir mücevher kutusu olarak ortaya çıkmaktadır. İçinden Farsa’nın orjininde saklı olan atadan kalma, halk masalının basit büyü, maskelerin hafif trajikliği ortaya çıkabilir.
Astuzie di Covelo’da olan da bu, herşey önemli: şaşırtan icatlar, devamlı kılıktan kılığa girme, şakalar, ani ve beklenmeyen düğümler.
Anlatılan olay, garip davranışları olan kızı Pimpinella’yı evlendirmek isteyen Vecchio Giangurgolo’nun anlatım isteğinden doğar. Bu amaçla Capitan Ridancia adında bir kaptanla mektup üzerinden bir evlilik sözleşmesi imzalar.
Pimpinella’nın bu evliliğe karşı gelmesi, evin hizmetkarı kurnaz Covello’dan yardım istemesine sebep olur. Covello da, Pimpinella’nın kendisi gibi bir hizmetkar olan ancak çok daha saf biri olan arkadaşı Zanotto ile olan ilişkisinden haberdardır.
Covello arkadaşı Zanotto’yu aşığı Pimpinella ve bu evlilikten haberdar eder ve birlikte bu evliliği engellemek için gerek gerek kaptanın, gerekse Vecchio Giangurgolo’nun kafasını karıştırmak için kılıktan kılığa girerler.

Opera Prima – Covello’s Tricks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Director Francesco Gigliotti

Stage set and stage costumes Giorgio Distefano

Music                          
Piano Accordion: Agnese Chiara D’Apuzzo
Piano Organ: Maria Elena Lazzarotto
Percussion Instrument: Zahira Silvestri

Masks
Santelli – Celestini – Artigiani Anonimi

With                                
Agnese Chiara D’Apuzzo, Francesco D’Atena,
Maria Elena Lazzarotto, Zahira Silvestri

Contact

Compagnia Opera Prima
Via dei Cappuccini, 76 – 04100 Latina – Italia
Tel/Fax  +39  0773 268727

operaprimalt@libero.it
www.operaprimalt.it