TEATRO RICERCHE – LE NOZZE DI ARLECCHINO

Dramatik yapısı, on üçüncü yüzyıl Fransız edebiyatının küçük bir masalından esinlenilerek yazılmış olan bu çağdaş gösteri yaşlı bir cadı ve hayat kadını olan Dame Luque ile evlenen Arlecchino’nun öyküsüdür.
Sahnedeki olay zinciri aktörlerin doğaçlaması aracılığıyla ilkbaharın gelişini kutlamak için yapılan şenlikler sırasında sergilenmiş olan, ( şair, hokkabaz ve müzisyen ) Adam de Hale tarafından 1276 yılında yazılmış olan “Jeu de la Feuillèe” adlı teatral temsildeki büyüleyiciliği ve şiiri yeniden canlandırmaya çalışmaktadır.
“Bu temsil, perilerin büyük şöleni üzerineydi: belli bir anda bir çan sesi duyulurdu. Bu ses Arlecchino’nun gelişini haber verirdi. Bunun üzerine sahnedeki oyuncular korkudan eve kaçmak isterlerdi.
Öncelikle Croquesot ( Kral Arlecchino’nun ilk kölesi ), ardından haberci soytarı, sonra da kendini takip eden iki ayrı periyle ( iyi kalpli Arsilla ve kıskanç, kötü kalpli Maglioria ) birlikte Peri Morgana sahneye girerlerdi. Croquesot perilerin kraliçesine Kral Arlecchino’nun aşk mesajını iletirdi. Peri buna karşılık Croquesot’tan efendisine selamını götürmesini isterdi : o yazgılı gecede yer altı dünyasının iki önemli karakterinin buluşması gerçekleşirdi. Bu kişilerin buluşmada birleşmeleri, o senenin hasadının bereketli olmasını temin ederdi.
Bu hikaye ve ona ait ikonların incelenmesinden “Le Nozze di Arlecchino” doğar. Hikayedeki kutsal çiftin ilişkisinin analizi, sadece iki demonyak maskın karşılıklı oyunu olarak değil, erkek – kadın ilişkisindeki karşıtlık, birbirinden kopamazlık, gerginlik, sırdaşlık ve küçük kötülüklerden doğan, kökleri antikiteye uzanan kaçınılmaz kavgaları sahneye taşımakta, öyle ki bireylerin kendilerini onun üzerine yapılandırdıkları bir kavga bu. Sahnedeki dil Mim’den Clown’a, oradan da Commedia dell’Arte’ye dönüşmekte, bu dönüşüm hala çağdaş olan Commedia dell’Arte’nin yenilikçi bir yolla yeniden kurulmasındaki deneme ve çalışmaları göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

with

Mario Gallo e Rosalba Battaglia
Scenario by Mario Gallo
Scenery e Costumes by Teatro ricerche
Mask of Harlequin by Mario Gallo
Mask of Dame Luque by Rosalba Battaglia
Direction by Mario Gallo
Produced by Teatro ricerche

Duration 50 minutes – one-act play

Performance for adults and young from 12 years

Contact

Teatro ricerche
Tarquinia, Italy
mobil +39 333 5780720
http://www.teatroricerche.com
info@teatroricerche.com